Kiégett a budapesti teológia kollégiuma

,

Mint arról bizonyára tudomást szereztek a kedves Testvérek, szerda este tűz ütött ki a Károli Gáspár Hittudományi Egyetem Ráday úti kollégiumában.  A kollégium épületében kevesebb, mint 80 diák tartózkodott, akik hála a mi Urunknak épségben kijutottak az épületből. Sajnálatos módon egy ember, vélhetőleg egy vendégként megszálló veszprémi családapa lelte halálát a tűzesetben. Kérjük imádságban az Urat, hogy adjon vigasztalást az elhunyt családjának! 

Azonban az anyagi kár is jelentős. A diákok minden ingósága bent égett az épületben, illetve a híradások szerint magának az épületnek is bizonyos szintjei 1200 hőfok felett izzottak, melynek következtében a kollégiumban is hatalmas károk keletkeztek.

A Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerületének püspöksége azonnal reagált a a tűzesetre és nagyon sok felajánlás érkezett szinte rögtön a bajban levők megsegítésére.

Ha Ön is szeretné megsegíteni a fiatalokat, akkor a következő lehetőségek állnak rendelkezésére:

  1. A kollégium és a püspökség is külön kéri a segítő szándékú embereket, hogy amennyiben lehetőségük van rá, elsősorban anyagilag segítsék meg a rászorultakat. Pénzadományaikat a Károli Gáspár Református Egyetem OTP Banknál vezetett 11705008-20492223-as bankszámlaszámára utalják. Kérjük, a közlemény rovatban tüntessék fel, hogy „tűzeset”.
  2. Kérjük, hogy a tárgyi adományokat a Magyar Református Szeretetszolgálathoz juttassák el. Laptop- és telefonfelajánlást a Magyar Református Szeretetszolgálat vár. Koordinátor: Simon Annamária, a szeretetszolgálat munkatársa. Telefon: +36307380025. e-mail: simon.annamaria@jobbadni.hu. Több ruhaadományra már nincs szükség.

Lehetőség van az elhunyt férfi családjának támogatására is:

  1. Banki utalással, befizetéssel: Magyarországi Református Egyház 11100104-19024048-40000004 A közlemény rovatba kérjük írják be: „tűz”

A tűzesetről bővebb információkat találnak a Magyarországi Református Egyház oldalán. Kérjük a Testvéreket, hogy imádságos szívvel hordozzák a fiatalok helyzetét!

 

Frissítés: Értesítjük róla a Testvéreket, hogy február 3-ai istentiszteletünk perselypénzével a károsult diákokat támogatjuk!


Ökumenikus imahét

,

Az idei évben is összefogtak lelkipásztoraink és az atyák, hogy az ökumenizmus, a felekezetek közötti egységet megerősítsék egy imahét által, melynek keretein belül a másik felekezet templomában, gyülekezeti helyén hirdethetik Isten Igéjét. A hét részletes menetét a bejegyzés alján látható plakáton találják. 

Az ökumenikus imahétnek 2019-ben az 5Móz. 16,18-20 versekből választott alapige lett: ,,Az igazságra és csakis az igazságra törekedj…”  Az ökumenikus hét anyagát az idei évben az indonéz keresztyén testvérek állították össze, mely segítségként, vezérfonalként, vagy támaszként szolgál a szolgáló lelkipásztoroknak, papoknak. Ha kíváncsi az összeállított anyagra, látogasson el a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) honlapjára.

Az idei évben sajnálattal kell tudatnunk az érdeklődőkkel, hogy a baptista lelkipásztor betegsége miatt a baptista imaházban sajnos nem lesz imaheti alkalom, illetve semmilyen baptista szolgálat. Mindazon által szeretettel várjuk és látjuk a baptista testvéreket is, kik ugyancsak az ökumenizmus oszlopos tagjai, s kik ugyanúgy Krisztusban hívő keresztyén testvéreink.

 


Hirdesd az Igét! – Mit jelent nekem az Imádság?

A Hirdesd az Igét több éve töretlen sikerrel működő programsorozat. Hétvégén a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Dr. Fekete Károly „Ti azért így imádkozzatok…” címmel egész napos rendezvényt tartott a nagy múltú regionális városban, Nyírbátorban. Az eseményre a nyírségi egyházmegyéből a helyiek mellett (Nyírbátor), Encsencs, Kállósemjén, Kisléta, Nagykálló, Nyírbogát, Nyírcsászári, Nyírmeggyes, Nyírvasvári, Mérk-Vállaj, Szakoly és Tiborszállás közösségét invitálták.

Az istentiszteleten a püspök úr az igaz bíró és a kitartó szegény asszony történetéről prédikált. A gyakorlati teológiai kurzus több témában, több csoportnak kínál alkalmanként lehetőséget arra, hogy közösen oszthassák meg benyomásaikat, ismereteiket a témában. A regionális felnőttképzésen főtiszteletű úrtól az imádságról érdekes gondolatokat hallhattak az érdeklődők. Mit jelent nekem az imádság? Mikor és hogyan találkoztam először ezekkel a gondolatokkal? Az előadás során a püspök úr arról is szólt, hogy az imánál nem a hossz, nem a körülírt tartalom a lényeg, a mélység számít. Hogyan tudjuk megfogalmazni kérésünket, imánkat az Úrhoz? Majd a meghívott vendégekkel közösen kötetlen kerekasztal-beszélgetésen boncolgatták e fontos kérdéseket. Tóth-Mihala Veronika tiszteletes asszony moderálásával mindenki elmondhatta észrevételeit, élményeit, tapasztalatait. Lelkészek, gyülekezeti tagok meséltek az imádságról, s arról, ki hogyan éli meg és hogyan imádkozik nap mint nap.
A Hirdesd az Igét sorozat 2015-ben indult püspök úr beiktatásával. Fontos missziójának tekinti, hogy olyan témákat érintsenek ezeken az találkozókon, amelyek a lelkészeket és gyülekezeti tagokat segítik abban, hogyan igazodjanak el a mai világban, hogyan tehetnek tanúbizonyságot, hogyan használják mindennapi életükben a vallást és a hitet, hogyan éljék meg mai felgyorsult világunkban mindezeket. Kell és nagyon fontos a kimondatlan ügyeket is boncolgatni, a kisebb közösségekkel közösen beszélgetni, mert csak így segíthetjük egymás munkáját és így adhatjuk át saját tapasztalatainkat egymásnak. Talán egy újabb gondolat is megfogalmazódott a nap végére számunkra és talán már jobban megérthetjük azt, hogy a hitnek és az igének, imádságnak milyen fontos szerepe van az életünkben. Észre sem vesszük, hogy életünk bármely szakaszában észrevétlenül imádkozunk. Számtalanszor kérünk, fordulunk egy-egy nehezebb döntés, egy-egy feszültebb megbeszélés előtt a mi urunkhoz. Miért ne tehetnénk ezt tudatosan, miért ne imádkozhatnánk vállaltan és őszintén? Időben meg kell tanítanunk a gyermekeinknek, hogy ne féljenek bízni és hinni Istenben, hogy merjenek imával fordulni hozzá, mert csak így lehet a segítségükre. Ahogyan az ősi Kollégium jelmondata is szól, „Orando et laborando, azaz imádkozva és dolgozva” nevelje a kisgyermekeket.
Ne szégyelljünk imádkozni és reformátusnak lenni sem.

Pótor Melinda

Tél-Hideg-Tűzifa?

,

A Magyarországi Református Szeretetszolgálat programja, hogy télen, a nagy hidegben mindazok, akik nélkülözik a tűzifát, a meleget az otthonukból, azokat az embereket segítsük meg. Mindezt úgy kívánják elérni, hogy azok, kik meleg lakásban vannak és lehetőségük van rá, keresztyén testvéri szeretettel segítség a rászorulókat például úgy, hogy felhívják a 1358-as telefonszámot, vagy bizonyos összeget átutalnak az 1070-2019-8500-8898-5110-0005 számlaszámra, továbbá lehetőség van a www.jobbadni.hu online adakozásra is.

S ha esetleg kétségét éreznék, hogy megsegítsük társainkat, jusson eszünkbe Istenünk Igéje, mire kérte a jeruzsálemi gyülekezet Pál apostolt is: ,,Csak azt kérték, hogy emlékezzünk meg a szegényekről; ez az, amit én igyekeztem is megtenni.” (Gal.1,10)

Minden bizonnyal a Szeretetszolgálat nem tud mindenhova adományt eljuttatni, de, ha tudnak valakiről, akinek valóban szüksége lenne tüzelőre, kérjük, jelezze felénk, vagy a Magyarországi Református Szeretetszolgálatnak.


A Püspök érkezése

,

Különleges alkalomra szeretettel hívjuk a környékbeli gyülekezetek presbitériumának 4-5 fős delegációját, hiszen Főtiszteletű dr. Fekete Károly püspök érkezik a gyülekezetünkbe, aki a Hirdesd az Igét programsorozat keretein belül tartana előadást és kerekasztal beszélgetést.S szeretettel invitálunk mindenkit a 10 órakor kezdődő istentiszteleti alkalomra, melyet Püspök úr prédikációjával színesít. A teljes programterv a cikk végén található. A programon való részvétel teljes mértékben ingyenes.

Kicsoda valójában a Püspök?

A püspök kifejezés hallatán talán mindenkinek más és más jut az eszébe, de egy valamit mindannyian sejtünk, hogy a püspök az egy nagy vezető, valahol az egyház élén állhat. S valóban, akik így gondolkoznak róla, annyira nem is állnak messze a valóságtól.

Magyarországi Református Egyházunkban ugyanis sok egyházközség található, közte a Nyírbátori Református Egyházközség (sokan tévesen Nyírbátori Református Egyháznak nevezik, viszont mi csak egy része vagyunk egy nagy egységnek). Az egyházközségek élén a lelkipásztor(ok) és a gondnok(ok) állnak, ők felelősek minden ügyes bajos dologért, azonban a fő döntéshozatali szerve a presbitérium, de erről majd máskor…

A sok egyházközség egy-egy megyét alkot. Mi pedig az egyik legnagyobb egyházmegyébe tartozunk, még pedig a Nyírségi Egyházmegyébe, melynek az élén az esperes és a megyés(megyei) gondnok áll. Majd az egyházmegyék egyházkerületekbe tömörülnek, melyekből kis hazánkban csupán négy található. S pontosan, az egyházkerület élén a püspök és a kerületi gondnok áll. Így elmondható, hogy csupán 4 püspök található az országban… azaz, csak található lenne, ha a püspöki rang nem maradna meg azután is, miután az adott személy már nem választható újra, vagy valamilyen okból nem folytatja püspöki tevékenységét. Ebben az esetben csupán mint tiszteletbeli rang marad az „egykori” püspökön rajta, s nem jelent valós, további tevékenységet.  Mivel református püspökből akárhonnan is nézzünk, igen kevés található országban, s mivel a felelősségük nagyon nagy, ezért megszólításként a Főtiszteletű Püspök Úr a bevett.

Egyházkerületünkben sokáig dr. Bölcskei Gusztáv volt a püspök, azonban, mivel teljes ciklusát leszolgálta, a legutóbbi választás alkalmával utódja dr. Fekete Károly lett.